Ύστερα από 16 χρόνια (από το 2003), το Delta HF Integrale Hellenic Club μεταφέρθηκε σε νέα τοποθεσία.
Το απόγευμα του Σαββάτου 21/9, ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο αγιασμός και τα εγκαίνια της νέας τοποθεσίας.
Η νέα τοποθεσία είναι αρκετά κοντά στην προηγούμενη, επί της οδού Νικ. Πλαστήρα στο νούμερο 44 στους Αγίους Αναργύρους Αττικής.
Εκεί, παρευρέθηκαν λάτρεις της Lancia Delta αλλά και δημοσιογράφοι του χώρου.
![](https://www.autotypos.gr/wp-content/uploads/2019/09/DSC6452-117.jpg)
Στην εκδήλωση εμφανίστηκαν 10 Lancia Delta Integrale, από τις 40 που είναι μέλη του club, με κάθε αυτοκίνητο να είναι ξεχωριστό λόγω σπανιότητας, εξοπλισμού ή ιπποδύναμης. Ο πρόεδρος του Club, Νίκος Σταθόπουλος, ευχαρίστησε όλους του παρευρισκόμενους, τους ενημέρωσε για τις ανερχόμενες εκδρομές-εκδηλώσεις της λέσχης, ενώ στο τέλος πραγματοποιήθηκε λαχειοφόρος αγορά με δώρα.
![](https://www.autotypos.gr/wp-content/uploads/2019/09/DSC5592-4.jpg)
Το 1988, η Lancia αναβάθμισε το υπάρχον Delta, παρουσιάζοντας την Delta HF Integrale 8-Valve, η οποία απέδιδε 185 ίππους και εξοπλιζόταν με μεγαλύτερους τροχούς, μεγαλύτερους θόλους και μεγαλύτερα φρένα. Σύντομα μετά, ήρθε η Delta HF Integrale 16-Valve, με 200 ίππους, ενώ κατόπιν παρουσιάστηκε η Integrale Evoluzione, με πιο φαρδύς άξονες και 210 ίππους. Μέχρι το 1993, η Lancia βελτίωνε συνεχώς το Delta, καταλήγοντας στη κορυφαία, 215 ίππων, Integrale Evoluzione ΙΙ.
![](https://www.autotypos.gr/wp-content/uploads/2019/09/DSC5614-16-522x750.jpg)