TOP NEWS

Ράλλυ Ακρόπολις: Ο απόλυτος θρίαμβος για την Hyundai

rally-akropolis-o-apolytos-thriamvos-gia-tin-hyundai-642014

Στην πρώτη του νίκη για το 2022 ο Thierry Neuville είχε στο βάθρο του Ράλλυ Ακρόπολις μαζί του ολόκληρη την αγωνιστική ομάδα της Hyundai Motorsports, αφού στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Ott Tanak και στην τρίτη ο Dani Sordo.

Ο αγώνας άρχισε μέσα στο ΟΑΚΑ, σε μια επιτυχημένη αναβίωση της εκπληκτικής υπέρ ειδικής διαδρομής του 2005, στην οποία κέρδισε ο Neuville. Στη συνέχεια η δράση πήγε στα αμείλικτα Ελληνικά χώματα.

Αρχικά ο εννέα φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής Ράλλυ, Sebastien Loeb, επικράτησε (εκμεταλλευόμενος και την ευνοική σειρά εκκίνησης) και κράτησε το Ford Puma στην πρώτη θέση, μέχρι και την όγδοη Ειδική Διαδρομή, δηλαδή το μέσο του αγώνα. Όμως πριν «μπει» στην ένατη διαδρομή αντιμετώπισε πρόβλημα με τον ιμάντα του εναλλάκτη θερμότητας, το οποίο δεν κατάφερε να διορθώσει και έτσι έχασε κάθε ελπίδα για νίκη στην Ελλάδα.

Έτσι ο Βέλγος εγκαταστάθηκε στην πρώτη θέση ενώ ο Tanak, παρά τη νίκη του στην Power Stage δεν κατάφερε να περάσει τον ομόσταυλο του και να πάρει περισσότερους βαθμούς, πλησιάζοντας τον πρωτοπόρο στο Πρωτάθλημα Kalle Rovanpera της Toyota.

O Elfyn Evans, ο οποίος έφερε το Toyota Yaris στην τέταρτη θέση της γενικής κατάταξης το βράδυ του Σαββάτου, αντιμετώπισε μηχανικό πρόβλημα που τον ανάγκασε να σταματήσει την προσπάθεια του το πρωί της Κυριακής. Άτυχοι, μετά από πολύ όμορφη προσπάθεια ήταν και οι Rovanpera και Loubet που έχασαν πολύτιμο χρόνο από σπασμένη πίσω ανάρτηση και ένα κλατάρισμα αντίστοιχα.

Την άτυπη ελληνική κατάταξη κέρδισε ο Λάμπρος Αθανασούλας με Hyundai i20N Rally2, και ακολούθησε ο Βασίλης Βελάνης με Skoda Fabia Evo Rally2 και ο Νώντας Καρανικόλας με Ford Fiesta Rally3, που ήταν και τρίτοι στην κατάταξη του WRC3.

Ο κόσμος σίγουρα ευχαριστήθηκε θέαμα, τόσο στην υπέρ ειδική διαδρομή, που υπολογίζεται ότι παρακολούθησαν επί τόπου σχεδόν 65.000 θεατές και πολλά εκατομμύρια τηλεοπτικά, όσο και στις ειδικές διαδρομές που ήταν κατάμεστες, με «πρωταθλήτρια» την ειδική διαδρομή Ελευθεροχώρι. Εκεί η οργάνωση χρειάστηκε να στείλει ανθρώπους της στις 3 τα ξημερώματα της Κυριακής για να επιβλέπουν τις θέσεις των θεατών που διανυκτέρευσαν εκεί. Μάλιστα οι πληροφορίες μας λένε ότι οι δημοφιλείς θέσεις μέσα στη διαδρομή είχαν καταληφθεί από φανατικούς θεατές ήδη από το απόγευμα του Σαββάτου.

Δυστυχώς δεν έλειψαν και παρατράγουδα, όπως ο καυγάς θεατών, που περπατούσαν πάνω στην Ειδική Διαδρομή και του θεατή που έκοψε μια ελιά επειδή του εμπόδιζε τη θέα των αγωνιστικών αυτοκινήτων.

Εδώ και λίγες ώρες η σκόνη έπεσε, αφήνοντας μια γλυκιά ανάμνηση από το Ράλλυ Ακρόπολις και πολλές προσδοκίες για το επόμενο, το 2023.