MOTORSPORT

MotoGP Argentina: Aleix Espargaro και Aprilia παίρνουν την παρθενική τους νίκη!

motogp-argentina-aleix-espargaro-kai-aprilia-pairnoun-tin-partheniki-tous-niki-634027

Ιστορία γράφτηκε στον 3ο αγώνα του MotoGP 2022 στον αγώνα της Αργεντινής που έγινε το βράδυ της Κυριακής στην πίστα Termas de Rio Hondo.

Στην 200ή του εκκίνηση στα MotoGP, ο Aleix Espargaro (Aprilia Racing)– για πρώτη φορά στην καριέρα του – είναι νικητής αγώνα Grand Prix αφού μετέτρεψε την pole position σε μια ονειρεμένη νίκη στο Gran Premio Michelin de la República Argentina. Η Aprilia Racing είναι πλέον νικήτρια αγώνων της κορυφαίας κατηγορίας για πρώτη φορά στην ιστορία της και ηγέτης του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος καθώς γίναμε μάρτυρες μιας μάχης για τη νίκη στο Termas de Rio Hondo, με τον Jorge Martin (Ducati – Parmac Racing) να διασχίζει τη γραμμή στην δεύτερη θέση, λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο μακριά από τον Aleix . Ο Alex Rins (Suzuki Ekstar) ολοκλήρωσε τον αγώνα της Κυριακής στην τρίτη θέση για να ανέβει στο πρώτο του βάθρο της σεζόν.

Για πρώτη φορά από το 2019, τα φώτα έσβησαν στην Αργεντινή και ο Martin ξέφυγε έξοχα από τη μέση της πρώτης σειράς. Ο αστέρας της Pramac άρπαξε έστριψε πρώτος, ενώ ο Pol Espargaro έκανε μια καλή εκκίνηση για να βρεθεί στην  3η θέση, ακριβώς πίσω από τον κάτοχο της pole position και μεγαλύτερο αδερφό του, Aleix Espargaro.Οι δύο πρώτοι, ο Martin και ο Aleix Espargaro, άρχισαν στη συνέχεια να ξεχωρίζουν. Η διαφορά έφτασε στο ένα δευτερόλεπτο αρκετά γρήγορα καθώς ο Pol Espargaro και ο Rins είχαν περάσει μπροστά από τον Luca Marini, ενώ πίσω τους μια ολόκληρη σειρά αναβατών έδινε μάχες. Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής, Fabio Quartararo είχε βρεθεί πίσω στην 13η θέση από τη δεύτερη σειρά και είχε πίσω του τον νικητή του GP της Ινδονησίας Miguel Oliveira και τους Johann Zarco Takaaki Nakagami Enea Bastianini και Francesco Bagnaia μπροστά του.

Ο Zarco τελικά έπεσε στην δεύτερη στροφή,  με τον Martin να ανοίγει την διαφορά του από τον Aleix Espargaro στα 0,4 δευτερολέπτα. Martin και Aleix Espargaro είχαν διαφορά δύο δευτερόλεπτα από τους Rins και Pol Espargaro, ενώ ο Joan Mir ήταν τώρα στην πέμπτη θέση μπροστά από τον Marini, ο οποίος με τη σειρά του είχε τους Maverick Viñales, Bagnaia και Brad Binder κοντά του.Στον δέκατο γύρο ο Aleix Espargaro βγήκε εκτός γραμμής στην πρώτη στροφή, χάνοντας 0,4 δευτερόλεπτα, και στη συνέχεια έκανε το ίδιο στην πέμπτη στροφή– δύο λάθη σε πέντε στροφές κόστισαν στον Ισπανό 0,9 δευτερόλεπτα και τώρα ο Rins ήταν μόλις ένα δευτερόλεπτο πίσω του. Το προβάδισμα του Martin, με 15 γύρους για το τέλος, ήταν λίγο περισσότερο από ένα δευτερόλεπτο. Η απάντηση από τον Aleix Espargaro; Ο ταχύτερος γύρος του Grand Prix – 1:39.375, 0,4 δευτερόλεπτα ταχύτερος από τον Martin.

Με 11 γύρους να απομένουν, ενώ βρισκόταν στην τέταρτη θέση, ο Pol Espargaro έπεσε στη στροφή 2 και εγκατέλειψε τον αγώνα. Αυτό ανέβασε τον Mir στην τέταρτη θέση, αλλά ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2020 είχε δύο δευτερόλεπτα διαφορά να γεφυρώσει εάν ήθελε να πολεμήσει τον ομόσταυλό του, Rins για την τελευταία θέση του βάθρου. Ο Aleix Espargaro είχε ανασυνταχθεί και τώρα επέστρεψε στο σημείο που βρισκόταν πριν από το διπλό λάθος – 0,3 δευτερόλεπτα πίσω από την GP22 του Martin.Ο πρώτος υπαινιγμός μιας κίνησης ήρθε με οκτώ γύρους να απομένουν. Ο Aleix Esaprgaro πέρασε από το slipstream και προηγήθηκε, αλλά ήταν μόνο για λίγο. Στα φρένα, ο Espargaro δεν μπόρεσε να σταματήσει την RS-GP του στην και ο Martin πέρασε πάλι μπροστά.Έναν γύρο αργότερα, έγινε αντιγραφή/επικόλληση της ίδιας κίνησης στη πέμπτη στροφή. Ακόμα δεν υπήρχε τρόπος για τον Espargaro να προσπεράσει, ο οποίος φαινόταν σαν να είχε λίγο ρυθμό παραπάνω από τον Martin. Και στη συνέχεια, στην τρίτη προσπάθεια στη στροφή 5, ο Espargaro πέρασε. Με τέσσερις γύροι να απομένουν για το τέλος, η Aprilia και ο Espargaro προηγήθηκαν.

Τρεις γύροι απομένουν. Ο Martin δεν έχει απομακρυνθεί από τον Espargaro και ο Rins βρισκόταν τώρα 0,8 δευτερόλεπτα πίσω από τον Martin. Στον επόμενο γύρο 0,2 δευτερόλεπτα χώριζαν τους δύο πρώτους, ενώ ο Rins ηταν λίγο λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο πιο πίσω.Προχωρώντας στον τελευταίο γύρο, ο Aleix Espargaro είχε δώσει στον εαυτό του χώρο αναπνοής 0,6 δευτερολέπτων. Ένας μνημειώδης τεράστιος γύρος ερχόταν για το νούμερο 41 και την Aprilia, 4,8 χλμ ασφάλτου ήταν το μόνο που τον χώριζε από μια ονειρεμένη πρώτη νίκη. Ο Αleix εστριψε στην 13η στροφή, δεν ερχόταν καμία επίθεση από τον Martin, και τινάζοντας την RS-GP του προς τα αριστερά, ο Espargaro πέρασε την καρό σημαία στην πρώτη θέση για πρώτη φορά, δίνοντας στην Aprilia την πρώτη της νίκη στην κορυφαία κατηγορία. Συγκίνηση, ανακούφιση, πανδαιμόνιο.Ο Martin δεν είχε καμία απάντηση στο τέλος για το Espargaro, αλλά η δεύτερη θέση είναι κρίσιμη για την έναρξη του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος μετά από δύο αγώνες που δεν τερμάτισε, καθώς ο Rins ολοκλήρωσε το βάθρο.

Στο τέλος, ο Mir ήταν μόλις 0,5 δευτερόλεπτα μακριά από τον Rins και πήρε την τέταρτη θέση. Η πέμπτη θέση του Pecco ήταν μια φανταστική διαδρομή ανάκαμψης αφού δεν κατάφερε να περάσει στις ΚΑΤ2 και τερμάτισε μπροστά από τους Brad Binder και Maverick Viñales στη μάχη για την πρώτη πεντάδα. Ο Quartararo πήρε μια μοναχική 8η θέση σε έναν δύσκολο αγώνα για τον Γάλλο, καθώς ο El Diablo τελείωσε τη μέρα 2,4 δευτερόλεπτα μπροστά από τον rookie, Marco Bezzecchi. Tην δεκάδα έκλεισε ο Enea Bastianini.O Franco Morbidelli και ο Andrea Dovizioso αντιμετώπισαν μηχανική προβλήματα με τον Morbidelli να εγκαταλείπει τον αγώνα και τον Dovizioso να επανέρχεται στην πίστα έχοντας μείνει μερικούς γύρους πίσω.